Cvičení v šestinedělí

Dělají to advokáti, lékaři, školáci i důchodci, tak proč by nemohly i těhotné ženy. Pohyb prospívá člověku v každém období žívota. Jak je tomu ale v těhotenství? Může se cvičit? A pokud ano, tak co a do jaké míry?

V tomto článku se dozvíte více o tom, jaký pohyb případně sporty můžete bezpečně provozovat v různých stádiích těhotenství. 

Představa těhotenství jako nemoci a těhotné ženy jako křehkého stvoření, které sotva vyjde schody je už přežitek. Mírná fyzická aktivita se dnes nepovažuje jen za dokonale bezpečnou činnost, ale také za věc mimořádně blahodárnou pro většinu budoucích maminek. Současné studie dokonce dokazují, že i energetické cvičení je bezpečné a nijak nezvyšuje riziko předčasného porodu.

Poraďte se o cvičení s lékařem

 Navzdory výše uvedeným skutečnostem, není každá těhotná žena stejná a každé těhotenství neprobíhá jako u ostatních žen. Proto než začnete běhat desítky kilometrů denně, udělejte si jednu životně důležitou zastávku v ordinaci vašeho gynekologa. I když se cítíte skvěle, musí vám váš lékař říct ano, než se pustíte do aktivního sportování. Těhotné ženy s velkým rizikem musí cvičení omezit nebo po určitou dobu úplně vynechat. Pokud však patříte mezi velkou většinu normálních těhotenství a lékař vám dá svolení, můžete bez obav číst dál.

Blahodárné účinky cvičení v těhotenství

Těhotenství cvičeníDá se říci, že ženy, které během těhotenství vůbec necvičily, byly postupně méně ve formě jak se stávaly těžšíi a těžšími. Takovému poklesu formy můžete předejít dobrým cvičebním programem. Dodá vám více energie a pomůže vám se i lépe cítit, upravit spánek (necvičíte-li bezprostředně před spaním), posílí svaly a zvýší odolnost. Dále vám pomůže zvládnout nerovnováhu související se zvětšujícím se břichem a porodní bolesti, zmírnit bolesti v zádech, zácpu, nadýmání, otoky rukou a nohou a po porodu pak rychleji získat zpět postavu, jakou jste měla před těhotenstvím.

Vhodné typy cvičení v těhotenství

Níže uvedené typy cvičení mohou být v těhotenství obzvláště užitečné:

  • Aerobik v těhotenství

    Nejde ale o aerobik v pravém slova smyslu, spíš o aerobní cvičení. Jde o rytmické, opakované pohyby, dostatečně namáhavé, aby nezvýšily spotřebu kyslíku ve svalech, ale ne tak namáhavé, aby spotřeba byla vyšší než možnost zásobení. K aerobním aktivitám patří chůze, jogging, jízda na kole a plavání. Aerobikem není cvičení příliš namáhavé na dosažení "tréninkového efektu" po 30-40 minutách.

    Cvičení aerobiku povzbuzuje plíce stejně jako aktivitu kloubů a svalů. Upravuje krevní oběh, zvyšuje transport kyslíku a živin k plodu a snižuje riziko křečových žil, hemoroidů a zadržování tekutin. Dále zvyšuje svalový tonus a svalovou sílu a tím působí preventivně proti bolestem v zádech a zácpě, usnadňuje snášení váhového přírůstku v těhotenství a pomáhá ulehčit porod. Aerobní cvičení dále vytváří odolnost, pomáhá udržovat hladinu krevního cukru, spaluje kalorie (umožňuje vám sníst více potravy vhodné pro vás i vaše dítě bez nadměrného váhového přírůstku a pomáhá k lepší figuře po porodu). Zmenšuje únavu a podporuje dobré spaní, dodává pocit celkové pohody a vcelku zvyšuje vaši schopnost vyrovnat se s fyzickými i psychickými požadavky těhotenství.

  • Těhotenská kalanetika

    Kalanetika jsou lehké, rytmické, gymnastické pohyby, které tonizují svaly, napomáhají jejich vývoji a mohou upravit držení těla. Kalanetika zvláště určená pro těhotné ženy může být velmi užitečná k úlevě při bolestech v zádech, k úpravě fyzické i duševní pohody a v přípravě těla na náročný proces porodu. Kalanetika určená pro celou populaci však nemusí být pro těhotnou ženu zcela bezpečná.

  • Posilování v těhotenství

    Posilování posiluje svalovvý tonus, ale je nutné se vyhýbat větší váze, tj. než 12 kg, nebo cvikům, které vyžadují zatajení dechu, což může ohrozit průtok krve v děloze. Místo toho použijte lehké činky a cvik raději vícekrát opakujte.

  • Cvičení ve vodě v těhotenství

    Cvičení ve vodě je jedním z nejpříjemnějších a nejúčinnějších způsobů cvičení v těhotenství. Patří k němu plavání, vodní aerobik a kalanetika. Díky nadnášení vody vážíte v bazénu pouze desetinu své normální váhy, což oceníte zejména, až vám bříško vyroste. Ve vodě můžete cvičit usilovněji s menší námahou. Cvičení ve vodě také méně zatěžuje klouby, a protože je bezpečné, můžete v něm v klidu pokračovat až do porodu. Pouze se nepotápějte, neskákejte do vody po hlavě a dávejte si pozor na kluzké okraje bazénu.

  • Jóga v těhotenství

    Těhotenská jógaDíky důrazu, který jóga klade na dýchání, relaxaci, držení a uvědomování si vlastního těla, je jóga perfektním způsobem cvičení v těhotenství. Vyberte si ovšem speciální kurz pro těhotné, protože některé tradiční polohy nejsou vhodné a je nutné je přizpůsobit stupni těhotensví. Fyzicky vás jóga dokáže posílit, zvýšit vaši odolnost, uprvit držení a vyrovnání těla, podporovat krevní oběh a účinnější dýchání a zmírňovat těhotenské bolesti, zvláště ty v bederní páteři a v nohou. Některé polohy jsou určeny ke zmírňování poruch trávení a nevolností s návaly na zvracení. Psychologicky dokáže jóga zmírnit napětí a úzkost a podporuje relaxaci. Tím, že pomáhá ženám naučit se přestavivosti, soustředit se a izolovaně uvolňovat jednotlivé části těla, slouží jóga také jako vynikající příprava na blížící se porod.

Jakému cvičení v těhotenství dáváte přednost vy?

Podělte se s ostatními čtenářkami o své zkušenosti s cvičením v těhotenství v diskusi pod tímto článkem.

Související články:

Co je polycystický vaječník a jak ho léčit?

Alkohol v těhotenství

Amniocentéza - odběr plodové vody

Jak snížit bolest při porodu?

Rh-faktor negativní a jeho vliv na těhotenství

Mrkněte taky na...